Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

20. 2. 2019
Rubrika: Komentování

Panbůh se eurolídrům směje do očí. Hrozí katastrofa

Autor: Lukáš Kovanda

12.01.2012 00:01

Podle několikerých proroctví má v roce 2012 nastat konec světa. Optimističtější verze má za to, že to bude jen konec světa, jak jej známe. Opravdu realistická verze však říká, že půjde o rok konce eurozóny, jak ji známe.

V druhé polovině 90. let definitivně zvítězila idea jednotné měny, která - poté, co bude uvedena - ekonomicky postupně sladí zúčastněné státy. Euro bylo viděno jako tmel, jenž bude stále silněji spoutávat rozličné evropské národní ekonomiky, až splynou v jednolitý celek.

Nestalo se. V jistém smyslu dokonce nebyla EU a eurozóna nikdy tak rozklížená jako právě teď.

Chcete-li pobavit pánaboha, seznamte ho se svými plány do budoucna, praví Woody Allen. Pánbůh se musel dobře bavit, když mnozí europolitici v první dekádě tisíciletí euru směle prorokovali zářnou budoucnost. Stejně jako se nyní mnozí baví při vzpomínce na lisabonskou strategii z roku 2000, jež měla garantovat, že EU do roku 2010 ekonomicky „dožene a předežene" Spojené státy. Předpovídání je těžké, obzvláště týká-li se budoucnosti, obhájil by možná tvůrce strategie americký baseballový trenér Yogi Berra, známý svými idiotskými průpovídkami.

Dnes máme jasno: zářná budoucnost eura se nedostavila, USA dohnány nebyly. Z eurozóny není celek, právě naopak. Pakliže takzvaní eurolídří něco demonstrují, pak jen klopotnost, s jakou se snaží situaci řešit.

V roce 2012 se však téměř jistě rozhodne, co bude s eurozónou dál. Zde se její podoba výrazně změní tím, že ji opustí země, jež prostě hospodářsky nemají na členství v ní, nebo zda bude měnová unie dále utužena prostřednictvím multimiliardových transferů a sanací a následným vznikem fiskální unie. Zvítězí-li plán B, značí to v jistém smyslu pokračování trendu, jenž započal právě v 90. letech a jenž má na svědomí to, že Evropská unie nikoho nedohnala ani nepředehnala, nýbrž že je jinými doháněna. Ten trend je omylem. A rok 2012 je poslední šancí jeho trajektorii výrazně pozměnit tak, aby se v budoucnu z omylu nestala katastrofa.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  8.2

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   únor 2019

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728