Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

16. 1. 2019
Rubrika: Po(p)střehy

Sjednocení DPH na 19 procentech? Nechte lidi chvilku vydechnout!

Autor: Lukáš Kovanda

22.01.2012 00:01

Ministerstvo financí připustilo, že by mohlo ještě letos sjednotit DPH na 19 procentech. Co si o tom myslí Aleš Michl, Tomio Okamura, Petr Mach, Lukáš Kovanda a další oslovení odborníci?, ptá se redakce serveru Peníze.cz.

Následuje odpověď autora blogu:

V současné době jde o ekonomický nesmysl. Ano, vím, že existují mnozí analytici tuzemských bankovních domů či finančních institucí, kteří nápad kvitují. Jeden z nich dokonce spočítal, že peněženku každého občana České republiky zatíží navýšení o dodatečných 220 korun. A to je prý schůdné. Nesouhlasím.

Klasik říká, že dobrý ekonom bere v potaz i to, „co není vidět". Řečení analytici (či úředníci ministerstva financí), zdá se, berou v potaz jen to, co „je vidět". Už jim v myslích naskakují dobře viditelná čísílka vyšších daňových výběrů, které - domnívají se - povedou k rychlejšímu ozdravení veřejných financí. Nevidí ovšem to opravdu podstatné - že pro řadu lidí je v dnešní, ekonomicky náročné době 220 korun nezanedbatelnou částí rodinného rozpočtu; že jakékoli další navýšení daní snižuje motivaci lidí řádně je odvádět a naopak zvyšuje sklony berně obcházet; že jakékoli navýšení daní ochabuje podněty k ekonomické aktivitě řadových občanů; že navýšení daní demotivuje politiky, aby zefektivňovali systém veřejných zakázek, chod byrokracie či systém boje s finanční kriminalitou, což jsou všechno „černé díry", kterými v uplynulých letech unikla a stále uniká spousta dnes tolik potřebných miliard.

A zde jsou všechny odpovědi.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  8.38

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031