Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

21. 2. 2019
Rubrika: Po(p)střehy

Skoncuje s krizí opět až globální válka?

Autor: Lukáš Kovanda

26.01.2012 01:00

Ze zhruba stovky (viz rozcestník) světově význačných ekonomů, s nimiž autor blogu uskutečnil v posledních čtyřech krizových letech rozhovor, měl, zdá se zatím, jednu z nejpřesnějších předpovědí Bruce Greenwald, profesor financí z Kolumbijské univerzity. V létě 2008, na samém úsvitu světového hospodářského útlumu, uvedl, že očekává až patnáctiletou deflační krizi. Už v té době přitom někteří jeho kolegové varovali spíše před ničivou inflací, jiní si takovou délku ekonomických strastí, jakou věštil Greenwald, zase vůbec nepřipouštěli.

I proto je zajímavý jeho aktuální názor na stále neradostné ekonomické dění. Dospěl k němu společně s Josephem Stiglitzem (viz rozhovor s ním), dalším slovutným ekonomem z Kolumbijské univerzity, když pohlédli zpět do 30. let: zatímco tehdejší velká hospodářská krize byla projevem nesnází spjatých s technologickou revolucí v zemědělství a nutností přechodu značné části pracovní síly do průmyslu, za dnešními obtížemi lze analogicky hledat náročnost přesunu pracovní síly vyspělých zemí z průmyslového sektoru do sféry služeb.

Kolaps bankovního systému, jenž doprovázel jak krizi 30. let, tak tu současnou, je důsledkem hlubších projevů. V 30. letech systém kolaboval, jelikož zemědělci, jimž kvůli rostoucí produktivitě v zemědělství klesly příjmy (vyšší produktivita umožněná technologickým rozvojem vedla k převisu nabídky nad poptávkou, což stlačilo ceny zemědělských produktů - a tedy příjmy zemědělců), již nebyli s to dále svůj výpadek příjmů záplatovat dluhy u bank. Ty tak tváří v tvář hromadně nespláceným dluhům bankrotovaly. Dnes - kdy je reálný příjem průměrné americké domácnosti pod úrovní roku 1997 - se v podobné situaci ocitají zaměstnanci v průmyslu, jejichž příjmy se snižují jednak opět kvůli růstu produktivity a jednak kvůli odlivu pracovních příležitostí do lacinějších krajin, zejména asijských.

Situaci ve 30. letech vyřešila až válka, upozorňují oba ekonomové. Snad bude v tom ohledu jakákoli analogie lichá.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  7.93

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   únor 2019

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728