Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

18. 7. 2019
Rubrika: Po(p)střehy

Na návštěvě domu, odkud se "vládne světu". Bílý dům to není!

Autor: Lukáš Kovanda

19.02.2012 00:01

S málokterou budovou je tak či onak spojeno tolik hvězd světové politiky, ekonomie, finančnictví nebo showbyznysu jako s našedlým, ba snad i zašedlým „rohákem" na newyorské 68. ulici. Od dubna 1945 tam sídlí světově asi nejvlivnější think-tank, Council on Foreign Relations (CFR). Mezi jeho členy se řadí - namátkou - americký exprezident Bill Clinton, „jeho" ministryně zahraničí Madeleine Albrightová, finančníci George Soros i Lloyd Blankfein (nejvyšší šéf banky Goldman Sachs), newyorský starosta Michael Bloomberg či herečka Angelina Jolieová a mnoho dalších figur, jejichž záznamy v publikacích typu „Kdo je kdo" patří k těm nejdelším.    

„Robert Rubin, bývalý ministr financí USA a šéf Citigroup, ten, co má kancelář tady nade mnou," ukazuje Jagdish Bhagwati, původem indický ekonom a rovněž člen CFR, ke stropu, když o dotyčném promlouvá během rozhovoru s autorem blogu, který probíhá právě v ústředí CFR. Jak vidno, exministři, exstátníci, přední ekonomové doslova na každém patře. Žádný div, že mnozí konspirační teoretici mají našedlé ústředí CFR za budovu, z níž se fakticky vládne světu - podle nich je totiž CFR klíčovou organizací se světovládnými ambicemi. Kdo však dá na tyto zkazky, bude návštěvou ústředí zřejmě zklamán. Interiér je podobně „normální" jako zevnějšek. Pravda, dovnitř je návštěvník vpuštěn až poté, co vrátné oznámí schůzku i jméno navštíveného, ale to zřejmě většině nepostačí k naplnění romantických, ba okultních fantazií „o domu, z nějž je řízen svět".    

Pochopitelně, hvězdné osobnosti, jež jsou členy CFR, nejspíše sdílí některé shodné zájmy a jsou patrně schopny konsensu na nějakém obecněji definovaném světonázoru, ale z toho ještě nevyplývá, že kují pikle, jak lidstvu naordinovat rovnou světovládu. Milovníci konspirací - i třeba fanoušci populární „konspiračně-teoretické" filmové série, Zeitgeist - tak ovšem často soudí. „Současný svět stojí za hovno," nebere si Jacque Fresco, hvězda Zeitgeistů a guru konspiračních teoretiků, servítky v dalším nedávném rozhovoru autora blogu.

Je svět na h..., protože, pokud vůbec někým, je zatím usměrňován spíše lidmi z okruhu organizací typu CFR než konspiračními teoretiky - milovníky série Zeitgeist? Nejsou konspirační teorie typu té o světovládné CFR spíše výsledkem frustrací jejich autorů plynoucích z toho, že oni u toho nejsou - že oni svět neusměrňují? Kdyby usměrňovali, svět by přece na h... určitě nebyl. Nemohl být!Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  6.4

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   červenec 2019

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031