Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

22. 2. 2019
Rubrika: Pop-ekonomie

Pozor, peníze, to jsou jenom papírové sliby, varuje ekonom

Autor: Lukáš Kovanda

06.04.2012 08:00

Dějiny společností, to jsou dějiny třídních bojů, napsali Marx s Engelsem. Dějinnou událostí je jistě i olbřímí zadlužení, k němuž se dopracovaly mnohé hospodářsky vyspělé státy. Zatímco v marxistickém výkladu se střetává proletariát s buržoazií, podle Philipa Cogana, někdejšího novináře Financial Times, jsou současné ekonomické krize důsledkem střetu dvou poněkud odlišných tříd, a sice dlužníků a věřitelů. Ti se střetávají o samotnou povahu peněz, upřesňuje ve své nové knize Paper Promises: Money, Debt and the New World Order. Věřitelé usilují o solidní peníze, jejichž kupní síla nebude inflačně umenšována, kdežto dlužníci si libují, jsou-li peníze snadno dostupné a „levné" (i proto, že inflace reálně umazává z jejich dluhu).

Krize podle Cogana totiž nastávají tehdy, když dlužníci nejsou dále s to splácet své dluhy. Jelikož jsou jejich zájmy vtěleny právě do povahy peněz, finanční systém musí být v takové fázi zásadně přetvořen. Proto velká hospodářská krize 30. let dala definitivní sbohem plnohodnotnému zlatému standardu a neblahá kombinace stagnace a infl ace, známá jako stagflace, zapříčinila, že finanční svět opustil v 70. letech zlatý standard zcela - v jeho neplnohodnotné podobě. Peníze jsou od té doby opravdu jen papírovými sliby, jak zní název knihy, jejichž „hodnota" plyne z toho, že lidé věří, že je budou přijímat i ostatní. Úplný ústup od zlatého krytí peněz vyústil podle Cogana ve sled finančních bublin, třeba technologické nebo té aktuální nemovitostní, a stejně tak v ničivé mohutnění finanční sféry.

Ze současné krize tudíž prý nelze uniknout jinudy než po stezkách lemovaných táhlou stagnací, masivními bankroty nebo inflačním zničením nahromaděných dluhů. Všechny cesty vedou jen k další krizi. Z této nadcházející krize vzejde nový globální šampion - Čína. Bude světu dominovat podobně jako Velká Británie během éry zlatého standardu a jako Spojené státy v době brettonwoodského systému (tedy v době neplnohodnotného zlatého standardu).Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  9.2

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   únor 2019

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728