Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

20. 2. 2019
Rubrika: Komentování

Ty, co jsi bez viny, euroúředníku, hoď kamenem

Autor: Lukáš Kovanda

27.05.2012 23:00

Tak jsme prý Bruselu zatajovali čtyřicet procent zfušovaných projektů, hlásal v minulém týdnu titulek jednoho ze zpravodajských serverů. Úředníci Evropské unie totiž ministra financí Kalouska vyrozuměli, že nevěří auditním zprávám, které o čistotě čerpání evropských dotací posílají jeho lidé do Bruselu. Obdobné výtky na adresu České republiky se objevují i ve výroční zprávě Evropského účetního dvora.

Věřit v křišťálovou čistotu čerpání eurodotací může v Česku vskutku jen opravdový naivka. Nějaký takový, který před lety uvěřil pohádce páně Grosse, někdejšího premiéra, zase o jeho křišťálově čistých osobních financích. Na druhou stranu je třeba říci, že ani finance Evropské unie samotné nejsou kdovíjak průzračné. Ostatně informuje o tom ten samý účetní dvůr, který nyní peskuje Kalouskovo ministerstvo. A informuje o tom nepřetržitě již od roku 1994.

Ano, každým rokem už od půle devadesátých let, sedmnáctkrát v řadě, nebyl s to Evropský účetní dvůr orazit výkazy o hospodaření Evropské unie štemplem „bez výhrad". Auditoři vždy nalezli nějaké nepodloženosti. Loni například nebyli schopni dát ruku do ohně za čistotu 3,7 procenta výdajů rozpočtu Evropské unie, což odpovídá 4,6 miliardy eur.

Jenže o ne zcela průhledném hospodaření Evropské unie se příliš nemluví. Možná i proto, že kdo tak učiní, toho může stihnout podobný osud jako Martu Andreasenovou. „Osmdesát procent rozpočtu Evropské unie jde na podezřelé účely," konstatuje. Zřejmě o tom něco ví, neboť pracovala jako vrchní účetní Evropské komise. Do roku 2002. Tehdy byla Komisí suspendována a následně vyhozena poté, co upozorňovala na slabiny v účetních postupech Evropské unie. Později se dokonce nechala slyšet, že v Evropské komisi působí semknutá „mafie", jejímž úkolem je zastrašit další případné šťouraly, kteří by snad jako ona zamýšleli svět zpravit o účetních nepravostech.

Kritizují-li tedy nyní euroúředníci tuzemské ministerstvo financí, nelze nepomyslet na ono známé „kdo jsi bez viny, hoď kamenem".Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  9.41

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   únor 2019

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728