Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

20. 2. 2019
Rubrika: Komentování

Společný osud Karla Gotta a Viktora Koženého

Autor: Lukáš Kovanda

03.06.2012 23:50

Aktuální vydání Profitu - 50 nejvlivnějších lidí českého showbyznysu.Karel Gott, Lucie Bílá, Jan Kraus, Viktor Kožený. Co je spojuje? Každý z nich je svým způsobem veteránem. První dva veterány českého popu, třetí veteránem tuzemské talkshow a čtvrtý - lze-li to tak říci - veteránem českého trosečnictví; vždyť v nuceném bahamském azylu pobývá již hodně přes deset let. Ve svém oboru jsou všichni ikonami. Už léta.

Stálost ikon - možná i ta zrcadlí pověstný konzervatismus našinců, zdráhání měnit to zažité a do myslí vpité. Málokterý pěvec v Evropě, ba na světě se může chlubit delším setrváním na výsluní než Gott; málokterému uprchlíkovi se dlouhá léta dostává takové mediální publicity jako Koženému (k níž svým rozhovorem s „Pirátem z Prahy" nedávno přispěl i autor blogu).

Dost možná je však tento konzervatismus Čechů jen určitou kompenzací za silně avantgardní, nekonzervativní přístup zase v jiných oblastech. Třeba v oblasti mezilidských vztahů, v rodinném životě. Vždyť málokterý národ v Evropě, ba na světě se kupříkladu může „pochlubit" vyšší mírou rozvodovosti. A i třeba potraty byly u nás legalizovány jako v jedné z prvních zemí na světě - i když, pravda, zásadní roli v tom tehdy, v padesátých letech, sehrála komunistická ideologie (a prý i nátlak Moskvy). Dost možná lpíme na ikonách, téměř na konstantách, z toho důvodu, abychom si v našem nejistém světě rozvodů, potratů i ateismu (v němž Čechy též překonává málokdo) mohli být alespoň něčím „jisti".

Kraus, Gott i Bílá jsou tudíž nejvlivnějšími lidmi našeho showbyznysu, jak shledává ve svém aktuálním vydání ekonomický týdeník Profit, částečně právě i díky konzervatismu Čechů a jejich potřebě „jistot". Z toho samého konzervatismu ale pravděpodobně mohou těžit i tuzemští podnikatelé v jiných sférách, ne nutně jen v showbyznysu. Stanou-li se jednou ikonou ve svém oboru podnikání, není rozhodně vyloučeno, že na ně bude národ, tedy zákazníci, zapomínat mnohem delší dobu, než by tomu bylo v řadě jiných zemí.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  6.57

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   únor 2019

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728