Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

20. 2. 2019
Rubrika: Po(p)střehy

Kalousek s spol. se s daněmi přepočítali. Nemají totiž odvahu, říká Klaus

Autor: Lukáš Kovanda

08.07.2012 23:11

Před necelým čtvrtrokem, přesně 16. dubna 2012, jsem do Profitu psal úvodník s názvem „Kalouskův pomník". Kritizoval jsem v něm ekonomická opatření naší vlády a zmínil následující fakt. „Nezapomeňme, že obecně platí následující: čím vyšší daně jsou, tím vyšší je motivace lidí je obcházet - výsledný daňový výběr nemusí být zdaleka takový, jaký si na ministerstvu financí vysnili."

V půli minulého týdne Kalouskův náměstek Ladislav Minčič před poslanci přiznal, že stát po zvýšení DPH z deseti na čtrnáct procent vybírá méně, než očekával. „Peníze na běžnou spotřebu se utrácejí v poněkud menší míře, než jsme předpokládali," řekl doslova. Lidé podle něj nejspíše u věcí, které nutně nepotřebují, nákupy odkládají.

To je tedy objev!

Pravda, můj dubnový text primárně narážel na možnost nejrůznějších „optimalizací" na hraně zákona, k nimž vyšší daně občany vybízejí. V obecné rovině se ale vztahoval i na to, co nyní „objevil" pan Minčič. Ekonomové totiž dobře vědí, že rozhodně neexistuje přímá úměra mezi výší daňové sazby a celkovým daňovým výběrem. Platí totiž úměra jiná, s docela odlišným efektem: čím vyšší je sazba, tím silnější je demotivace lidí daň řádně odvádět či platit, ať už se projeví intenzivnější snahou o „optimalizaci" či údajným „odkládáním nákupů".

Zarážející je však zejména to, že politici se z tohoto „přepočítání" pánů Kalouska, Minčiče a spol. ne a ne poučit. Poslanci z rozpočtového výboru totiž podpořili další zvýšení DPH na 15 a 21 procent od příštího roku. Chovají se tedy jako malé děcko, které si přivře ruku ve dveřích, a místo aby táhlo za kliku opačným směrem, v záchvatu bolesti si ruku ještě více zdrtí. Zůstaneme-li u metafory, pohmožděninou bude v případě tuzemské ekonomiky nižší aktivita občanů, firem i podnikatelů. Vláda však do toho přesto půjde i s tím, že si ekonomika takto natluče. Proč? „Netroufá si zastavit nepřetržitý nárůst výdajů státního rozpočtu," odpovídá v exkluzivním rozhovoru autora blogu v aktuálním Profitu (a Týdnu) prezident Václav Klaus (na blogu se interview objeví během několika dnů).

Vrátíme-li se ještě jednou k oné metafoře: opravdu je nutné, aby došlo až ke zlomenině - není možné, aby vláda méně strastiplně shledala, že jde nesprávnou cestu a že řešením je naopak spíše snižování daní, rozvolnění hospodářského prostředí, jež by následně rozproudilo ekonomickou aktivitu? Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  8.97

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   únor 2019

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728