Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

25. 5. 2019
Rubrika: Po(p)střehy

Bude Obama prezidentem díky válkám... měnovým válkám?

Autor: Lukáš Kovanda

21.09.2012 00:01

„Volby v roce 2012 rozhodnou," řekl mi loni v Pittsburghu Allan Meltzer, jenž byl nedávno v Praze zvolen novým prezidentem Montpelerinské společnosti. „Budou to pro Ameriku velmi důležité volby."

Rozhodnou totiž prý o tom, zda se z USA stane stát sociálního blahobytu evropského typu, kde ovšem onen „blahobyt" bude vykoupen malátným hospodářským růstem, poměrně vysokou nezaměstnaností i vysokými daněmi, nebo zda se Američané zastaví, rozpomenou na to, jaká Amerika byla v posledních padesáti letech, a zatouží ji mít takovou znovu - i se solidním tříprocentním růstem každý rok.

„V demokratických zemích je většina politických opatření výsledkem střetu dvou obecných zájmových skupin - těch, co chtějí více přerozdělování, a těch, kteří chtějí více růstu," nastiňuje Meltzer svůj pohled na demokracii. „A volič rozhoduje - jednou se přikloní na jednu stranu, jindy zase na druhou."

To se podle něj děje právě teď. „V ekonomii známe model rozdělení spotřeby v průběhu času - mezi spotřebou dnes a spotřebou zítra. V tom modelu lidé volí, zda chtějí více přerozdělování, tedy spotřeby, dnes, nebo zda jsou ochotni současnou spotřebu odložit - a být bohatší zítra. To je, oč půjde ve volbách v roce 2012."

Ano, pravda, volič rozhoduje. Jenže někdy jen na základě momentálních dojmů a krátkodobých záchvěvů. Když se tedy americká centrální banka krátce před volbami - určitě pouhá náhoda - zaváže, že bude do ekonomiky pumpovat každý měsíc 40 miliard nových dolarů, vytvořených „z ničeho", pročež vzrostou kursy akcií, a tedy jmění desítek milionů Američanů, tím záchvěvem snadno může být: „Hle, on ten Obama zase není takový žabař!"

Překotné tištění nových dolarů hraje Obamovi do noty. Někteří jízlivci by ale řekli, že je hrou dle Obamových not. Ať tak či onak, toto tištění - kvantitativní uvolňování III - též znehodnocuje dolar, pochopitelně. A s ním i další měny, včetně patrně i české koruny. Ostatní země se totiž chtě nechtě musí přizpůsobit Americe, musí své měny znehodnotit - pokud by jejich měny byly v porovnání s dolarem příliš hodnotné, poškodí si své vlastní vývozce, a tedy celou vlastní ekonomiku. Začíná tedy další bitva „globální měnové války" - závodu ve znehodnocování měn.

Někteří jízlivci tedy patrně pronesou, zvítězí-li ve volbách Obama, že žádný jiný člověk v dějinách se nestal vládcem prostřednictvím znehodnocení tolika měn a takového objemu peněz.

Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  7.5

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   květen 2019

PoÚtStČtSoNe
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031